Ve středu 22. září 2010 proběhlo slavnostní otevření naučné stezky na trase Vinoř – Jenštejn. Stezka vede údolím Vinořského potoka až na hranici Prahy a dále pokračuje přes obec Jenštejn až k Jenštejnskému hradu. Má 5 zastavení a kromě klasického informačně – poučného panelu, je každé stanoviště bohatší o „environmentální atrakci“, která výletníkům, zejména dětem, přiblíží přírodu a netradičním způsobem pobaví. Stezka je v celé délce necelých 3 km značena červenou turistickou značkou.
Naučnou stezku realizovala 01/14 ZO ČSOP „Natura, quo vadis?“ za přispění Hlavního města Prahy, STROM Praha a.s., stavebnin Václav Dlabač a městské části Praha Vinoř.
Pár fotografií ze slavnostního otevření:
Jaká jsou jednotlivá zastavení?
1) Velká a Malá obůrka
Toto první zastavení se nalézá, jak už jeho název napovídá, na hrázi mezi rybníky Velká a Malá Obůrka. Je zde též rozcestník turistických značených cest. Červená značka přichází přes hráz od zastávky MHD Vinořský hřbitov a pokračuje v trase naučné stezky až do Jenštejna. Tímto zastavením také začíná naučná stezka Vinořský Park – Satalická bažantnice, která byla zbudována v roce 2008.


Na tomto zastavení si můžete přečíst informace o obou těchto naučných stezkách.
Je zde také instalována enviromentální atrakce – xylofon.
2) V poustevně
Druhé zastavení je umístěno nedaleko břehu rybníku Velká Obůrka. Z informačního panelu se lze dočíst proč se toto místo nazývá „poustevna„, o geologických poměrech, o pískovcích a jejich využití, jak vznikají pseudokrasové jevy a také něco o archeologii.


Jako environmentální atrakce je zde zařazena poznávačka hornin. Čtenář si tak může vyzkoušet, zda pozná nejčastější horniny. Je tu umístěn vápenec, žula, čedič a pískovec.
3) Na hrázi
Na tomto zastavení, které se nalézá na hrázi rybníka Velká Obůrka, se čtenář dozví o koloběhu vody v krajině. O tom, jak cennými biotopy jsou v přírodě prameniště. Nakonec se informační panel podrobně věnuje několika známým vinořským studánkám.


Environmentální atrakce je zde příhodná. Jedná se totiž o dva obrázky Ladových vodníků. Úkolem je najít devět rozdílů.
4) Nad Vinořským potokem
Vzdálenost mezi třetím a čtvrtým zastavením je podstatně delší, než mezi předchozími informačními tabulemi. Na této cestě jsou vybudovány dvě odbočky. První vás dovede k dřevěnému kříži (popsán na druhém zastavení). Druhá kratičká odbočka je ke studánce (zmíněna na třetím zastavení). Voda z této studánky se bude hodit na atrakci u čtvrtého zastavení.
Čtvrté zastavení se plně věnuje broukům a jejich životnímu prostředí. Naprostá většina brouků žijících v lese je vázána na mrtvé dřevo. Pro zachování jejich rozmanitosti je tedy nezbytně nutné mrtvé dřevo v lesích nechávat. Pro mladé čtenáře či malé výletníky je zde broučí pohádka. Na závěr jsou uvedeny zajímavosti z tohoto místa.


Díky environmentální atrakci si může čtenář zkusit poznat několik našich brouků. Atrakce vám vtipným způsobem ukáže, zda máte pravdu, nebo ne.
5) U kapličky
Nedaleko za Cukrovarským rybníkem je další zastavení. Významným krajinným prvkem je zde stará kaplička, která byla na toto místo přemístěna z areálu bývalého cukrovaru. Informační panel se věnuje nejen této kapličce patřící do svaté cesty, ale i dalším okolním kapličkám. Vypovídá o zmíněném zdejším cukrovaru, který ukončil svůj provoz v roce 1953. Píše se zde i o několika mlýnech, které stávaly na Vinořském potoce.
